חזרה לעמוד מאמרים

מחירי פולי קפה – ממה הם מושפעים?

ובכן, התשובה הפשוטה ביותר תהיה היצע וביקוש. אחרי הכל, קפה הוא יבול חקלאי ולכן כמות היבול תשפיע על המחיר – כלומר, ככל שיש יותר יבול מזן אחד של פולי קפה כך מחירו יהיה זול יותר, וככל שיש פחות יבול מזן אחר, כך מחירו יהיה יקר יותר.

על פניו נשמע פשוט, אך לא הכל שחור ולבן. ישנם עוד משפיעים רבים הגורמים למחירים שונים לזנים שונים של פולי קפה. במאה האחרונה, מעבר להיצע וביקוש, נוספו משתנים רבים המשפיעים על מחירי פולי הקפה, כמו למשל: פוליטיקה, נתיבי סחר, השפעות ההתחממות הגלובלית והאקלים הבלתי צפוי שמגיע יחד איתן, עליות וירידות בשערי מטבע ואפילו ציוצים של הנשיא בטוויטר! האמת היא כי דברים שנראים כבלתי קשורים לעולם הקפה יכולים לגרום לשינויים ניכרים במחיר של הקפה.

משפיע נוסף על המחיר של פולי קפה הוא איכות הזן והאתגרים המתלווים לגידולו. ישנם שני מינים של פולי קפה – הערביקה והרובוסטה, כאשר כל אחד מן המינים גדל בתנאים סביבתיים אחרים. קפה ערביקה גדל בגבהים שבין 900 ל- 2,000 מטרים מעל לפני הים. קפה רובוסטה גדל בגובה שבין 200 ל- 800 מטרים מעל לפני הים. תנאי הגידול השונים בין הערביקה לרובוסטה משפיעים על האקלים שבסביבתם הם גדלים (כמות החמצן, לחות, טמפרטורה וכו’) ולכן נותנים טעמים שונים לקפה. הערביקה ניחן בטעמים פירותיים וחמצמצים, והרובוסטה בטעמים מרירים ובקרמה עבה. האתגרים העומדים בפני המגדלים שונים בהתאם לדרישותיהם של שני הזנים. בעקבות כך, זן הערביקה יהיה לרוב יקר מן הרובוסטה משום שככל שהגובה מעל פני הים בו מגדלים את פולי הקפה עולה, כך עולה גם הקושי לגידולם.

לרוב כאשר הלקוח הסופי קונה פולי קפה, פולי הקפה נרכשים בשקיות המכילות תערובות של פולי קפה. התערובות בדרך כלל מכילות זנים שונים של קפה מאזורי גידול רבים ומגוונים. כאשר למשל אתם קונים תערובת שבה מצויין כי היא מכילה 80% ערביקה ו20% רובוסטה, יכולים להיות מספר סוגים של זני ערביקה, ומספר סוגים של זני רובוסטה בתוך אותה התערובת. אפילו כאשר אתם רוכשים תערובת המכילה 100% ערביקה – היא תחיל סוגים שונים של ערביקה. לפיכך, לשקיות קפה שונות – מחירים שונים.

אין ספק שמחירי פולי הקפה מושפעים מהמון סיבות שונות – אך אולי בסוף ישנה סיבה אחת עיקרית שבגינה ישנה עלות שונה לסוגי קפה שונים – כוחו של המותג של החברה המייצרת.

התחרות בתחום היא גם גורם שמשפיע על המחירים השונים, וחברות שונות מציעות פולי קפה במבצע ששווה לבדוק.