חזרה לעמוד מאמרים

הקפה בספר שיאי גינס

הקפה מקבל מקום של כבוד כמעט בכל בית, כיאה למשקה הנמכר ביותר בעולם. תרבות שלמה התפתחה סביבו, והוא מקושר אצלנו לפנאי ולבילוי – בלי קשר לעובדה שיש אנשים רבים שאינם יכולים לדמיין את היום שלהם מתנהל ללא מספר כוסות קפה לפחות. מה שמעניין לדעת הוא שהקפה שבר במהלך השנים מספר שיאי גינס, חלקם שגרתיים יותר וחלקם הרבה פחות.

הגודל כן קובע

השיא הראשון בסקירה שלנו מגיע מדרום קוריאה, שהוקמה בה כוס הקפה הגדולה בעולם. עד כמה גדולה? הכוס הכילה 3,758 גלון אמריקאי, שהם כ-14,225 ליטרים של המשקה המעורר. כמות נכבדה שיכולה להספיק לאדם (כמעט) לחיים שלמים.

בשנת 2013 שברה חברת ג’ייקובס שיא בלתי שגרתי נוסף. במסגרת פעילות בינלאומית שלה להנצחת מנהיגי העולם, היא יזמה פעילות במסגרתה מכינים דיוקנאות של מנהיגים דגולים מכוסות קפה. הדיוקן של שמעון פרס ז”ל, שהוכן לכבוד יום הולדתו ה-90, שבר את השיא הקודם. כ-6,000 כוסות קפה עם כמות משתנה של חלב שיצרה גוונים שונים הרכיבו את הדיוקן. אגב, המספר הזה גבוה יותר ממספר כוסות הקפה שבנו את הדיוקן של אלביס פרסלי (5,642 כוסות) ושל המונה ליזה (3,604 כוסות).

אוספים, חנויות ומה שביניהם

יש כיום לא מעט אספני קפה, אבל אף אחד מהם אינו מחזיק באוסף עשיר כמו זה של רוברט דאהל. האחרון נכנס לספר השיאים של גינס בשלהי 2012 הודות לאוסף מרשים של 27,390 קנקני קפה. בית קפה בריאד, ערב הסעודית, נחשב לגדול מסוגו בעולם: יש בו לא פחות מ-1,050 כסאות, שמלאים פעמים רבות באופן מרשים בחובבי הקפה למיניהם.

משם אנחנו עוברים למילאנו ולאתגר אחר שהעמיד ספר השיאים של גינס: ליצור את המגדל הגבוה בעולם של כוסות קפה, כשהתנאי היה שכל כוס תהיה בגובה של עד 120 מ”מ בלבד ובעלת קוטר בסיס שאינו עולה על 100 מ”מ. בחור איטלקי בשם סילביו סבה הצליח ליצור מגדל בגובה של 179 ס”מ בלב עיר האופנה האיטלקית ונכנס לספר השיאים של גינס. שיא אחר שמגיע לגבהים חדשים הוא פירמידת כוסות הקפה הגדולה בעולם: הזוכות הגרמניות יצרו פירמידה בגובה של כארבעה מטרים, שהורכב מ-22,140 כוסות קפה.

מכונת האספרסו המהירה מכולן

מכונות אספרסו וקפה הפכו לפופולאריות מאד עם השנים, וגם להן נקשרו מספר שיאי גינס. המכונה הנחשבת למהירה ביותר כיום פותחה בשוויץ ב-2008 ועונה לשם Swiss Espresso Extractor. המכונה יכולה להפיק בדקה אחת יותר מ-11 ליטר של קפה, מה שהקנה לה את הכניסה המכובדת לספר השיאים של גינס – עד שתימצא לה מתחרה ראויה.